PROGRAMME

EPISODES

PRODUCTION COMPANY

DIRECTOR(S)

PRODUCER(S)

Doctor Who X

5 & 9

BBC

Charles Palmer

Nikki Wilson

Death in Paradise VI

5 – 8

Red Planet Pictures

Richard Signy, Simon Delaney

Sue Howells

Indifferent (Feature)

Dark Art Films/ Retrogusto Films/ Uptown 6 Productions

Adam Lipsius

 

S.J. Evans, Cristian Mejia-Acosta, Emma Raine Walker

Agatha Raisin

5 & 6

Mammoth Screen for SKY

Roberto Bangura

Matthew Mulot

Doctor Who IX

7, 8 & 9

BBC

Daniel Nettheim, Justin Molotnikov

Peter Bennett, Nikki Wilson

Jekll & Hyde

5 & 8

ITV studios

Robert Quinn

Foz Allen, Louise Sutton

Call the Midwife IV & Xmas Special

Neal Street Productions,

BBC

Juliet May, Thaddeus O’Sullivan, Darcia Martin

Ann Tricklebank

Doctor Who VIII

3 & 6

BBC

Paul Murphy

Nikki Wilson

Call the Midwife III

Neal Street Productions / BBC

Juliet May, Minkie Spiro

Hugh Warren

Wizards vs Aliens II

BBC

Beryl Richards, Mark Everest, Paul Murphy, Joss Agnew

Peter Bennett

Skins Redux

 Pure

Company Pictures / C4

Paul Gay

Chris Clough

Frankie

 1 & 2

BBC

Mark Everest

Erika Hossington

Rocket’s Island

Lime Pictures

Dirk Campbell

Tim Compton

Wizards vs Aliens

BBC

Daniel O’Hara, Griff Rowland, Joss Agnew

Brain Minchin

Skins VI

Company Pictures/ C4

Sam Donovan, Ian Barnes, Jack Clough, Ben Caron

Neil Duncan, Toby Welch

Young Dracula III

BBC

Joss Agnew

Lis Steele

Baker Boys

BBC Wales

Gareth Bryn

Juliet Charlesworth

The Sarah Jane Adventures IV & V BBC Joss Agnew, Ashley Way Brian Minchin

Doctor Who V

7 & 8

BBC

Ashley Way

Peter Bennet

POWDER (feature)

Red Union Films

Mark Elliot

Dave Hughes

The Sarah Jane Adventures III

BBC

Joss Agnew, Alice Troughton

Nikki Wilson

Personal Affairs

2am TV for BBC3

Ashley Way, Jenny Ash, James Henry

Gillian McNeill

Torchwood II

BBC

Andy Goddard, Colin Teague, Ashley Way

Richard Stokes, Chris Chibnall

Cape Wrath

5 – 8

Ecosse / C4

Paul Walker, Andrew Gunn

Caroline Levy

Torchwood I

(2007 Welsh BAFTA Winner: Best Director of Photography Drama)

BBC

Brian Kelly, Colin Teague, James Strong, Andy Goddard

Richard Stokes

Vital Signs

Tiger Aspect

Charles Palmer, Renny Rye

Kate Crowe

Magnificent 7

BBC

Kenny Glenaan

Deborah Jones

Marian Again

Company Pictures

David Drury

Steve Lightfoot

Murder Surburbia

Carlton

Roger Goldby

Tim Whitby

Life Isnt All Haa Haa Hee Hee

Hat Trick / BBC

Andy De Emmony

Jo Willet

A Thing Called Love

BBC

Andy De Emmony, Metin Huseyin, Ed Fraiman

Manda Levin

Mine All Mine

Red Productions

Sheree Folkson, Tim Whitby

Annie Harrison Baxter

Indian Dream

Red Productions / BBC 2

Roger Goldby

Eleanor Greene

Cutting It   II

BBC

Andy De Emmony, Roger Goldby, Julie Ann Robinson

Diederick Santer

Buried

(BAFTA Winner: Best Drama Series)

World Productions

Kenny Glenaan, Morag Mackinnon

Kath Mattock

Mersey Beat

BBC

Robert Del Maestro

Kay Patrick

The Secret

BBC

Alrick Riley

Paul Ruttman

Judge John Deed

BBC

Mary McMurray, Jonny Campbell, Jane Powell

Gordon Newman

Baby Father

BBC

Alrick Riley

Alison Lumb

Judge John Deed

 Pilot

BBC

Alrick Riley

Gordon Newman

The Cops 3

World Productions / BBC

Kenny Glenaan, Alrick Riley

Ann Harrison-Baxter

City Central

BBC

Delyth Thomas, David Innes Edwards

Ken Horn

Sunburn 2

BBC

Keith Boak, Dan Zeff

Julie Gardner

The Cops 2

(BAFTA Winner: Best Drama Series)

World Productions / BBC

Harry Bradbeer, Alrick Riley, Kenny Glenaan

Eric Coulter

City Central 2

BBC

Ken Horn, Tim Leandro, Kenny Glenaan, Martin Hutchings

John Yorke

The Cops

(BAFTA Winner: Best Drama Series)

World Productions / BBC

Harry Bradbeer, Alrick Riley

Eric Coulter

The Things You Do For Love

3 & 4

Granada Television / ITV

Ken Horn

Sue Durken

Fatted Calf

(16mm short film)

Stephen Sullivan

Stephen Sullivan

And The Beat Goes On

Eps 1, 3 ,7 & 8

Mersey Television / C4

Jeremy Summers, Chris Bernard, Ken Horn

Mal Young